top of page

Kelepçelerin Kralı : Harry Houdini

Harry Houdini, asıl adı Erik Weisz (24 Mart 1874 - 31 Ekim 1926) Macar asıllı Amerikan İllüzyonist.


Erik Weisz’in 9 yaşında trapezci olup, kendine koyduğu “Gökyüzünün Prensi” lakabının değişip onu bildiğimiz lakabına dönüşümündeki en büyük etken ise etkilendiği Fransız sihirbaz Jean Eugène Robert-Houdin ’dir. Bir arkadaşından öğrendiği kelimenin sonuna “-i” geldiğinde kelimeye “onun gibi” anlamı kattığı bilgisi, Harry Houdini sahne adını tamamlamıştır.
İlk olarak bütün Avrupayı dolaşarak yaptığı “Harry Handcuff Houdini” turnesi ile gitti. Adım attığı her ülkede kendini yerel polis birimlerine meydan okuyarak kelepçeletmesi ve başarıyla sonuçlanan esaretten kurtuluş performanslarıyla büyük sansasyon yaratmayı başardı.


Kısa sürede repertuarını geliştirerek dünyanın en pahalı eğlence sanatçısına dönüşen Houdini; demir zincirlerden tutun gökdelenlerden sarkıtılan kalın halatlardan, su altında deli gömleklerinden ve kapağı mühürlenmiş devasa süt şişelerine kadar çeşitli esaretten kaçış gösterileri yaptı. 1926 yılındaki talihsiz ölümüne kadar sayısız gösterinin altına imza atmamış gibi öldükten sonra da yıllarca eşine verdiği sözle gündemde kaldı.


Harry Houdini ile özdeşleşen oyunları:


1904 Mirror Kaçışı: London Daily Mirror gazetesinin meydan okumasıyla Houdini, Nathaniel Hart tarafından özel olarak hazırlanan ve yapımı tam 5 yıl süren kelepçelerden bir saat on dakika sonra kelepçelerden kurtulmayı başardı. Gösteri sonrası Houdini bu kaçışını kariyerinin “en zor kaçışı” olarak nitelendirdi.


1901 Süt Şişesi Kaçışı: Houdini büyük boyutlardaki ağzına kadar su dolu süt şişesinin içinden elleri kelepçeliyken kaçmaya çalışacak. Yaptırdığı gösteri reklamlarında “Başarısızlığı boğularak ölmesine neden olabilir” yazdırdı ve bu kaçışı daha da dramatikleştirdi.


1912 Denizin Dibi Kaçışı: Bu gösterisini ilk kez New York’un güney nehrinde gerçekleştirdi. Houdini kelepçelerin yanı sıra demir zincirli prangalar kullanarak kendini zincirletti. Daha sonra kutunun içine girdi, etrafı kalın bir halatla sıkıca bağlandı. Bütün bu işlemlerden sonra kutunun ağırlığı 200 kiloyu buldu. Kutu nehrin derinliklerine bırakıldı. Houdini kutudan 57 saniyede kurtulmayı başardı.


1918 Kaybolan Fil: yılında New York Hipodromu’nda gerçekleştirdiği “The Vanishing Elephant” adlı gösterisi tek el ateş ettikten sonra koca fil Jennie’nin ortadan kaybolmasını içeriyordu kendisini izleyen binlerce kişinin ağzını açık bırakan bu gösterinin sırrı hala açıklanmış değil.


Ünlü oyunu "Karnına Atılan Yumruk" oyununu yaptığı esnada yaralanan Houdini, iç kanamadan dolayı hayatını kaybetmiştir.


bottom of page